Thumbnail image
UDHETIM NE FUND TE NATES LOUIS – FERDINAND CÈLINE
12.00 € Disponueshmëria: I padisponueshëm
Përshkrimi

SKANDAL QË VËRTET S'KA NDAL! UDHËTIMI SELINEAN TEJ SKAJNATËS MBETET UNIKAL NË HISTORINË E SHKRIMIT. SKANDAL I SË KEQES DHE MJERIMIT TOTAL, PLLAKOSUR SHESHIT JO SI BEFASI TË UDHËS, POR SI KANUN KUSHTETUES I EKZISTENCËS DHE ZEMBEREK I VETË QENIES, TË CILIT HIPOKRIZIA E DEKORIT TË JARGAVITUR MORALIST NUK I LËVIZ DOT AS QIMEN. "KATASTROFAT KANË MËNYRAT E TYRE PËR TË RREGULLUAR GJËRAT" PAT LËNË SI NGUSHËLLIM SHKRIMTARI I KOMBIT TË TIJ: VIKTOR HYGO. MBASE ËSHTË I TILLË VIZIONI I BOTËS SË CELINIT: KATASTROFIK, POR JO FATAL. SIDOQË SIPAS TË ADHURUARIT TË TIJ NIETZSCHE, "NUK DUHET PYETUR NË E VËRTETA I SHËRBEN NDONJË QËLLIMI, APO NËSE AJO DO TË JETË FATALE". RRËFIMI CELINIAN, MË TEJ SE NJË VEPËR RRËNQETHËSE, ËSHTË NJË URAGAN QË QETHE NGA RRËNJËT. UDHËTIMI I TIJ MBETET NJË KUJE E PËRBOTSHME QË KLITH PIKËRISHT: KU JE? SI NJË PIKË LOTI E SHKARË NGA SHENJA E PIKËSIMIT, PËR TA QARË PIKËPYETJEN MË TË SHQUAR METAFIZIKE, SHQARTHIN E PAKAPSHËM ME EMRIN: QUO VADIS?!

Cilësitë

Shtëpia botuese Zenit
Viti i botimit 2006
GTIN 9789994381121
Kodi i produktit ZENIT

Vlerësimet0
(0 vlerësime)

Nuk ka ende asnjë vlerësim

SHIKO MË SHUMË PRODUKTE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua

Vazhdo blerjen